Isıtma Sistemleri

Günümüzde teknoloji geliştikçe ısınma sistemleri için alternatifler de arttı. Farklı yakıt türleri ile çalışan birbirine benzer ya da bazen birbirinden farklı birçok ısınma sistemi çeşidi bulunmakta. Sobayla ısınmaya devam etmek elbette bir tercih olabilir ancak merkezi ısıtma denen evin tamamını ısıtan bir sistem tüm odaların ısıtılması için birçoğumuzun tercih ettiği yöntemlerin başında geliyor. Sobayla ısınmaya devam etmek, üzerinde kestane pişirip çay demlemek kulağa hoş gelen nostaljik ögeler ancak eski tip kömür sobalarının aslında çok da sağlıklı olmadığını, yalnızca tek bir mekanı ısıtarak evde anormal ısı farkı yarattığını, geceleri söndürülmesi gerektiği için sabah soğuk eve kalkıldığını ve daha da önemlisi, yangın ve zehirlenme tehlikesi yarattığını hepimiz biliyor ve kış ayları boyunca televizyon ve gazetelerde gördüğümüz haberler vesilesiyle de bir nevi deneyimliyoruz. Yarattığı hava kirliliği ise aşikar.

Oysaki günümüzde eski tip sobalara göre çok daha avantajlı, şık görünümlü, evi komple ısıtma özelliğine sahip, nispeten çevre dostu sayılabilecek birçok ısınma yöntemi mevcut. Bu sayfamızda farklı ev türleri için farklı ısıtma yöntemlerini derledik. Sizler de evinizin tipine ve ihtiyaçlarınıza göre bir ısıtma yöntemi seçerken bu derlemeden yararlanabilirsiniz.

Elektrikli merkezi ısıtıcılar, ısı pompaları

Isı pompası son yıllarda adını konut ısıtmasında sıkça duyduğumuz ve ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bir iklimlendirme sistemidir. Daha aşina olduğumuz klima ve evlerimizde kullandığımız buzdolapları da aslında birer ısı pompası türüdür. Isı pompası kavramı ısının çevreden çekilip yüksek sıcaklık bölgesine transfer edilebileceği fikri ile ortaya çıkmıştır. Sistemin temel çalışma prensibi kış aylarında düşük sıcaklık kaynağı olarak kullanılan dış havadan, (ya da bazı modellerde topraktan veya bir su kaynağından (nehir, göl, vb.)) alınan ısının, ısıtılması hedeflenen ortama transfer edilmesidir. Sistemde genel olarak tüm soğutma çevrimlerinde yer alan kompresör, evaparatör, kondenser, genleşme vanası ve sistemde dolaşan bir soğutucu akışkan gibi temel elemanlar kullanılmaktadır.
Isının düşük sıcaklık seviyesinden yüksek sıcaklık seviyesine aktarılması için, dışarıdan sisteme verilmesi gereken bir enerjinin olması zorunludur. Isı pompalarında bu enerji mekanik, elektrik veya termal olarak karşılanmaktadır. Isı Pompaları genel olarak villa, ev, otel, iş yerlerinin ısıtılması ve soğutulması için kullanmaktadır. Bu sistem aynı zamanda havuz ısıtması ve sıcak su ihtiyacınızı da karşılayabilmektedir. Fosil yakıtlardan tamamıyla bağımsız olarak çalışan ısı pompaları, herhangi bir emisyon açığa çıkarmadan çalışır. Bu sayede kombi ve klima yerine tek bir cihazla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu sistem doğa dostu olmasının yanı sıra %78’e varan tasarruf sağlamaktadır.

Doğalgazlı merkezi ısıtmalar

Doğalgaz renksiz, kokusuz, yüksek kalorili bir gaz yakıttır. Yandığında kül, karbonmonoksit ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve çevrede asit yağmuruna sebep olmaz, bu nedenle temiz bir yakıttır. Yalnızca karbondioksit ve su buharı meydana gelir. Bunun yanında azot oksit emisyonu diğer yakıtlara kıyasla daha azdır.

Doğalgaz, konutlarda başlıca ısıtma, sıcak su elde etme ve pişirme amaçlı kullanılır. Merkezi ısıtma sistemi olan binalarda sıcak su ve pişirme amacıyla dairelere kolon hattı ile doğalgaz verilebilir. Bireysel kullanımda ise şu seçenekler sözkonusu olabilir: Sadece ısınma amacıyla (doğalgaz sobası, kat kaloriferi), ısınma ve sıcak su elde etme amacıyla (kombi, boylerli kat kaloriferi), ısınma, sıcak su elde etme ve pişirme amacıyla (kombi, boylerli kat kaloriferi ve ocak için çıkış). Doğalgazın avantajları şunlardır: Doğalgaz her an için kullanıma hazırdır. Stok yapma, önceden sipariş verme gerektirmez. Doğalgaz birincil enerji olarak borular ile, taşıma kayıpları, nakliye temin yeri olmadan ve temel taşıma yollarını meşgul etmeden kullanıcıya gelir. Doğalgaz uzun süreli bir enerji kaynağıdır. Büyük rezervlerden, on yıllar ötesine kadar uzanan sağlam anlaşmalarla emniyete alınmıştır. Doğalgaz depolama yeri gerektirmez, böylece binalarda boş alanlar elde edilir. Doğalgaz kullanıldıktan sonra ödenir, önceden ödeme gerektirmez. Bir apartmanda her dairenin ayrı gaz sayacı edinmesi halinde ne kadar gaz sağlandığı kolaylıkla belirlenir. Doğalgaz ekonomiktir. Zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanır.

Sıvı yakıtlı merkezi ısıtma sistemleri

Sıvı yakıtlar, genellikle ham petrolden elde edilen akıcı ve ısıl değeri yüksek yakıtlardır. Isıtma tesislerinde kullanılan ve en çok bilinen cinsleri motorin, marin dizel oil ve fuel-oil’dir. Bireysel kat kaloriferi sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Maliyeti diğer seçeneklere göre nispeten düşük olasa bile kullanım açısından en pahalı sistemlerden biridir. Konutun balkon ya da teras gibi açık havada olan bir kısmında yakıt tankı kurulur ve yakıt bittikçe tank doldurtulur, içeride bir odada ise aletin kendisi bulunmaktadır. Oldukça maliyetli bir sistemdir ve açıkçası yeni çıkan alternatif ısınma sistemleri ile eskisi gibi rağbet görmemektedir.

Hemen Arayın!