Pelet Kazanları

Pelet Sobası Nedir

Günümüzde artan enerji ihtiyacı bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de önemli bir problem teşkil etmektedir. Bu nedenle zaman zaman gündeme çeşitli enerji kaynakları gündeme gelmektedir.

Fakat size bu yazımda bahsedeceğim enerji türü nostaljik bir yakıtımızın yeniden yorumlanmış hali olarak karşımıza çıkıyor adı ise pelet yada pellet.

Pelet, Odun artıklarının kurutulup,öğütülerek talaş haline getirildikten sonra yüksek basınçla sıkıştırılmasıyla elde edilen 6-10 mm çapındaki yakıt topaklarıdır. Bunlar sadece odun artığı olmayabilir yanabilen ve sıkıştırılabilen bir çok şeyden pelet elde edilebilir. Bu yakıttan elde edilen kül oranı ise çok düşük ayrıca karbondioksit çıkardığı için zehirlenme vakalarını önlüyor , fiyatı ise kömürden ucuz odundan pahalı olarak özetleyelim.

 

Pelet Sobası Nasıl Çalışır

  1. Yakıtı yakıt deposundan aktarmak için kullanılan helezon motoru
  2. Yakıt haznesine dökülen peleti kızdırmak için kullanılan kızdırma bujisi
  3. Yakıt haznesindeki yakıtı yakmak için kullanılan fan motoru
  4. Ortam ısısını düzenlemek için kullanılan ortam fanı
  5. Oda ısısını okumak için ortam ısısı okuyucusu
  6. Su ısısını okumak için kullanılan termokupul
  7. Su devir daim pompası
  8. Bu olayları bir algoritmaya göre çalıştıracak kontrol devresi
  9. Ne olduğunu görebileceğimiz bir ekran
  10. Kontrol için kumanda

 

Pelet Yakıtlı Sobaların Faydaları ve Zararları

Ahşap pelet sobaları genellikle küçüktür ve pelet yakıt torbaları, kömür çuvallarının büyüklüğündedir. Bu sayede depolamaları kolaylaşmaktadır. Ayrıca kullanımı kolaydır; sadece sobanın haznesine pelet yüklenir ve açma kapama düğmesine basılır. Alevlemeye bile gerek yoktur. Tamamen otomatiktir. Ayrıca ocağınızın hazne büyüklüğüne bağlı olarak, günde yalnızca bir kez yüklenmesi gerekebilir.

Pelet sobasında yakıtın yandığı hazne bulunur. Bu hazneye peletler yukarıdan minik minik yüklenir. Evinizde duman veya herhangi bir koku oluşturmaz. Bacasında ilk yanma sırasında oluşan duman haricinde duman göremezsiniz.

Oduna göre kül oranı çok azdır. Az olmasının sebebi yüksek yanıcı özelliğinin bulunmasıdır. Herhangi bir şeklide baca yangınları oluşmaz, bacanız kirlenmez. Sobanızda patlama olayı kesinlikle yaşanmaz. Elektrikler gittiğinde ise herhangi bir tehlike oluşturmaz.

 

Hemen Arayın!